
Földéhség
ELŐSZÓ HELYETT
Békés, halk szavú ember a rónánk embere. Századok óta teszi azt, amihez legjobban ért, amihez az élet szoktatta: tisztelettel-áhitattal hasít barázdát, túrja rendületlenül ezt az életet adó vajdasági földet, aminek lassú, kínkeserves fölemelkedését is köszönheti.
Mert sokszor kellett nekirugaszkodnia a vajdasági parasztnak is a történő történelem akadályait leküzdendő, s csak bámulatra méltó akarásának köszönheti – mennyi dac, „csakazértis” vegyülhetett ebbe az akarásba! – újbóli és újbóli talpraállását. Mert talpraállt az után is, hogy lesöpörték padlását, meg amikor népellenséggé nyilvánították és kulák jelzővel illették, s amikor birtoka jó részétől megfosztották – a közös vagy állítólagosán „közös” javára.
Rónánk embere eközben sohasem tudott erélyesen tiltakozni, nyíltan lázadni, hisz ez a nép a munkához és csak a munkához szokott. És amikor rúgtak is egyet-egyet a jobb sorsra érdemes paraszton – s ugyan melyik rendszer dédelgette őt? – , összeszorított foggal, esetleg csak önmagában káromkodott egyet – és fokozott erővel vetette magát máris a mindennapok küzdelmébe. Pótolni mindazt, amit a társadalom szent nevében a hatalom oly mérhetetlen étvággyal söpört le asztaláról.
Nemzedékeken át rakódott le, halmozódott föl a szántók népében a sajátos életbölcselet, melynek továbbadását ismételten ki kellett érdemelni az elődők nyomdokaiba lépőknek. „Óvatos, bizalmatlan, maradi” – záporoztak nemegyszer a megbélyegző jelzők parasztságunkra, mindenekelőtt a tanyák népére, holott nem valami „velük született” szellemi sötétség bénította őket az előrelépésben; egy megkövesedett, nehezen áttörhető történelmi életformának voltak ők részei – tabukkal is teli életformának. Nos, ezt az életformát, illetve annak emlékét lépten-nyomon már csak megroggyant tanyák, gyalogbodzával gyászolt romok jelzik. Megannyi emlékműve – az emberi értelmetlenségnek!
A parasztember teljességgel sohasem tagadta meg önmagát, nem akart mélyrehatóan életformát változtatni, hiszen eltéphetetlen gyökerek kötötték az ősi jusshoz, a szántókhoz. Ez az életforma azonban nem jelent föltétlenül maradiságot, hiszen a paraszti gazdálkodásmódban is nagy változások történtek, akárcsak az életkörülményekben.
Az életforma viszont ez esetben a földhöz való hűséget is jelenti, még akkor is, ha olykor nyűgöt jelent a szántó. S ha általában magába is fojtotta a gazda a többre vágyást, az elődök fölé emelkedést, a saját ivadékaival ezt már nemigen tette, nemigen tehette meg, hiszen az az élet rendje, hogy ha öröklődik is a hivatás, az utódnak lehetőség szerint lépnie kell, mégpedig előbbre, magasabbra. Így történt aztán, hogy a parasztgazdaságokból vidékünkön is kiváló szakemberek, mezőgazdasági mérnökök, közgazdászok, egyetemi tanárok, szakorvosok rajzottak ki, akiket már más közeghez köt hivatásuk, de a földtől lélekben sohasem tudtak (vagy talán nem is akartak?) elszakadni.
Rónánk embere nem szeret hivalkodni eredetével, nem hangoztatja lépten-nyomon származását, paraszti mivoltát, netalán a nincstelenségtől a kivívott jólétig megtett utat. Mindez reá és csakis reá tartozik. Olyan hát a róna embere, mint a berozsdásodott lakat: erőszakos nyitogatásába, durva feszegetésébe beletörik a kulcs, bennsősége föltáratlan marad. Riporteri pályafutásom során megannyiszor tapasztaltam ezt magam is. Az emberi szó, netán a közös sors viszont köny- nyen fölpattinthatja a zárat, és ezután már csakis rajta, a riporteren múlik, hogy e kulcsot valaha is kiejti-e kezéből (hogy többé meg se találja), vagy pedig minden újabb és újabb zárba-lakatba beleillesztheti – a Völgyparttól Ittabéig, Tornyostól Lukácsfalváig... Száz meg száz másnapba nyúló beszélgetés, őszinte szózuhatag tanúsítja számomra a szántókból vagy olykor a teljes nincstelenségből kinőtt emberek kitárulkozását, s mondjam-e, mennyire megtisztelve érzem magam mindig, amikor kendőzetlenül tárják föl előttem s az Újvidéki Rádió népes hallgatósága előtt saját küdelmes életüket, eredményeikkel, sikereikkel, s esetenként a meghasonlásaikkal együtt is.
És mondjam-e, hogy külön köszönettel tartozom a jelen kötetben fölsorakoztatott gazdáknak, szakembereknek – de mindenekelőtt a feltárulkozó embereknek –, amiért Rádiónk tisztelt Hallgatósága után immár a nem kevésbé tisztelt Olvasóközönségnek is bepillantást engedtek saját múltjukba, jelenükbe, egy kicsit eszméikbe és intimitásukba is. S ugyancsak külön köszönettel tartozok Mirnics Károly barátomnak, akinek bátorítása, sőt állhatatos unszolása nélkül nyilván továbbra is csak magnószalagok őriznék e vallomásokat. De nem hagyhatom említés nélkül azokat a vajdasági vállalatokat és egyéneket sem, akiknek kizárólagos támogatásával – bárminemű társadalmi vagy alapítványi hozzájárulás nélkül – e kötet most napvilágot láthat.
Azt is tanúsítván ezzel, a vajdasági róna embere is megérdemli, hogy szóljanak róla.
És nem is csak ennyit érdemel.
Újvidék, 1996 februárjában Gallusz László