
Kázmér Ernő szellemi arca
ELŐSZÓ
Munkám nem hagyományos értelemben vett monográfia. Ennek oka hozzáállásomon kívül abban van, hogy Kázmér Ernő életét csak részleteiben ismerhetjük. Ez a maga idejében is homályban levő, az eltűnése utáni évtizedekben pedig még mélyebb ködbe burkolózó, az egyetemes magyar művelődéstörténetben és a közép- és kelet-európai kulturális kapcsolattörténetben is kiemelkedő életpálya különösen ma, az Európa e részén levő országok egymáshoz való közeledésekor időszerű. Kázmér Ernő, aki munkássága kezdetén a haladó irodalmi és művészeti törekvéseknek volt a hódolója és népszerűsítője, előbb Csehszlovákiában, majd pedig Jugoszláviában lett a népek kultúrájának lelkes közvetítője. Pozsony környékén született 1892-ben, és Vajdaságban veszett nyoma 1941-ben. Élete jó előfeltételt biztosított számára, hogy szabadon közlekedhessen a népek és kultúrák között, s ő mindaddig, míg tehette, élt is az adott lehetőségekkel. Hogy a neve mégsem cseng ismerősen a mai olvasó fülében, annak két oka van: az egyik az, hogy munkásságának (időben is) csupán az első harmada fűződik Pesthez, később ritkán publikál a magyar fővárosban; a második pedig, hogy a szomszédos országok érdekei csak az utóbbi években kerültek annyira közel egymáshoz, hogy a kázméri programot a magukénak vallhassák, még akkor is, ha kritikusunk polgári környezetben és polgári társadalomban csupán rokonszenvezhetett a szocializmussal, s a társadalom forradalmi átalakításának gyakorlatától mindvégig idegenkedett. Az indulásakor időszerű művészeti törekvéseket szecesszió, illetve újromantika néven ismeri a tudomány. Az impresszionizmus mellett ezeket sem kerülhettem meg, hiszen a kázméri művet nem érthetnénk meg nélkülük. Maga a korszak és a mozgalom is művészet- és irodalomtörténeti érdekesség (értékelése nem tekinthető befejezettnek), s ezért önmagában is érdemes tanulmányozni. Hát még akkor, ha belőle egy olyan munkásság nő ki, mint Kázmér Ernőé, mely torzóvolta ellenére is a mai napig példamutató számunkra!
Dolgozatom technikai módszeréről annyit bocsátanék előre, hogy mivel tárgyamból következően viszonylag sok adattal dolgozom, az áttekinthetőség kedvéért, a nagyobb fejezetegységeket az időegység és a problematika általános képével kezdem, hogy ezután egy-egy meghatározott szempontból részletesebb áttekintést adjak róla.
A három főrész közötti számottevő terjedelembeli különbségnek nem egyszerűen az az oka, hogy mivel a kritikus a „miénk" lett, ennek következtében figyelmünk előterében elsősorban az utolsó, a második világháborút megelőző évtizedben, immár Jugoszláviában kifejtett munkásságának kell állnia. Valójában ez is érv, hiszen e könyv meg sem születhetett volna, ha e feltevés nem rendelkezne igazságfedezettel. Csakhogy egy másik kiindulópont is igazolná az eredményt: Kázmér Ernő ugyanis, a dolgozatunkban elemzendő okokból kifolyólag, ha pesti inaséveiben hivatása súlypontjának nem volt még tudatában, akkor a felvidéki korszakában a szellemi otthon megteremtésében maradt sikertelen; ez produkciójának mennyiségén és minőségén is nyomot hagyott. Neki csupán nálunk adatott meg a lehetőség, hogy felülemelkedjen egy kritikusi átlagteljesítményen, s ő életének negyedik és egyben utolsó évtizedében rendkívül fogékonynak és találékonynak bizonyult. Az arányokat tehát nem a mi helyi és napi szükségleteink jelölték ki, hanem a kritikusi életmű belső logikája.
Kutatásaimat három ország számos könyvtárában folytattam, ezért érthető, hogy e könyv anyaga és gondolatvilága baráti segítség (esetenként eszmecserék, tanácsok, olykor pedig éles viták) nélkül jóval szegényebb lenne. Elsősorban az alábbi kutatóknak, könyvtárosoknak, illetve műgyűjtőknek tartozom köszönettel: Bori Imre, Bosnyák István, Pastyik László és Szeli István (Újvidék); Benkő Ákos (Kunszentmiklós); Ilia Mihály (Szeged); Botka Ferenc, Gál István, Pajkossy György és Pál Ferenc (Budapest); Turczel Lajos (Pozsony) és Gyüre Lajos (Kassa). Az intézmények közül főleg az újvidéki Matica srpskának, a szegedi Somogyi Könyvtárnak, a budapesti OSZK-nak és a pozsonyi Egyetemi Könyvtárnak vagyok hálás munkám támogatásáért.
Bácstopolyán, 1977 augusztusában A szerző