
Krumpli Karcsi és társai
Fehér Ferenc (1928-1989) életművének teljes megismeréséhez szervesen hozzátartoznak a kötetünkben olvasható korai művek, mert egyrészt már sejtetik a későbbi érett költőt, másrészt a művészi kiállásnak, magatartásnak olyan jegyeit hordozzák, amelyek idővel vagy más irányt vettek és teljesen elvesztek, vagy egészen elhalványultak. Meggyőződésem viszont, hogy Fehér Ferenc tisztelőit és verseinek kedvelőit érdekli az író másik, diákköri arculata is. A gimnazista Fehér egyik-másik verssora a későbbi kiforrott költőt idézi, s az irodalomtörténeti értéken kívül élmény magának az olvasónak is. (Nem valószínű ugyanis, hogy a folyóiratainkban, a Hídban és az Üzenetben megjelent zsengék eljutottak a szélesebb olvasóréteghez.)
A Krumpli Karcsi kóborlásai c. elbeszélő költeménye – pótolva a gondos szerkesztő által megőrzött hiányzó versszakokkal – a gyermekeknek is élvezetes olvasmány lehet, akárcsak a Bogár Imre című hosszabb epikus mű. Novellái meglepő emberi és alkotói érettséget mutatnak.
A legnagyobb meglepetéssel a Grafikónia c. elbeszélése szolgálhat, melyet 1948-ban írt, s miden bizonnyal ez irodalmunk első science fiction darabja, amelyhez hasonló tájunkon azóta sem íródott. Érett, részleteiben is meggyőző sci-fi, s ez azért is figyelemre méltó,mert nem valószínű, hogy volt hozzá bármilyen mintája. A tudományos fantasztikus regény ugyan ekkor már elindult hódító útjára, de a műfaj igazán nagy alkotói, Lem, Asimov csak jóval később, az ötvenes években írják újszerű műveiket, Bradbury és még később C.Clarke pedig a hatvanas évek közepén és a hetvenes évek elején,amikor ez a műfaj virágkorát éli. Az első magyar fordítások is csak tizenöt-húsz évvel később készülnek el. Ezért meglepő, hogy a fiatal Fehér ilyen erőteljesen ábrázolja ebben a science fiction minden lényeges jegyét magán viselő műfajban az ember elidegenedését, gépiessé nyomorított létét, erkölcsi vereségét, még ha egy lázas álmot választ is keretként.
E kötet megjelenésével a Fehér Ferenc-i életmű teljesebbé, irodalomtörténetünk gazdagabbá válik, a prózát kedvelő és a versszerető olvasó kezébe pedig egy értékes könyv kerül.
MIRNICS Zsuzsa