
Régi nóta, híres nóta…
Szabadka zenei életének múltja, szűkebb világunk zenekultúrájának története több mint egy évszázadon át csupán a kis helyi lapok, közlönyök vagy töredékesen a fővárosi zenei folyóiratok hasábjain élt. Így volt, mert a centrumtól távol eső városok mindig valamiről lekéstek. A közbeeső évfordulók viszont alkalmat nyújtottak arra, hogy az írók, zenekritikusok megemlékezzenek korunk kiemelkedő zenei egyéniségeiről, de átfogó képet életükről, munkásságukról csak valahol a századforduló kiadványai között ta lálhatunk. Voltak lelkes zenekedvelők és zenetörténészek, akik egy-egy portrét megrajzoltak, mint D'lsoz Kálmán Arnold Györgyét, id. Ábrányi Kornél Gaál Ferencét, Lányi Viktor Lányi Ernőét, de egyetlen olyan mű sem született, amely zenetörténeti igénnyel Szabadka zenei életének történetét – bár csak körvonalakban is – megrajzolta volna.
Kenyeres Kovács Márta erre a régóta feldolgozásra váró feladatra vállalkozott. Már ezért is – de egyéb írói erényeiért is – a Régi nóta, híres nóta című könyve komoly figyelmet érdemel.
Másfél évszázad följegyzéseit, sajtóközleményeit, könyvgyűjteményeit és kottatárait tanulmányozta át, hogy Szabadka három legkiemelkedőbb zenei tehetségének feledésbe merült, sokak előtt ismeretlen életútját megismertesse a mával. Olyan zeneszerzőket – akik kiváló karnagyok, szervezők és népművelők is voltak –, mint Arnold György, Gaál Ferenc és Lányi Ernő, bemutatni a kései utókornak nagyszerű feladat, mert azt a művészettörténeti területet népesíti be, amely eddig itt még néptelen volt.
Kenyeres Kovács Márta könyve elsősorban ezért jelent kivételes értéket a miniatűr sorozatban, és hasznos olvasmányt, sok adatot feltáró forrásmunkát azok számára, akik hivatásból vagy szeretetből érdeklődéssel fordulnak zenekultúránk múltja felé.