
Szabadkai karnevál
ELŐSZÓ HELYETT
Januártól októberig: ennyi volt apám lázas ifjúkori vándorlásaiban – vidéki redakcióról vidéki redakcióra – a szabadkai stáció. Januártól októberig: egy tél, egy tavasz, egy nyár; az ősznek már nem is volt benne helye; legfeljebb annyi, hogy szeptember 16-án – búcsúzóul – még elbúcsúztatta, a kor és a kedvelt műfajában, játékos szomorúságú bökversben a távozó, az eltávozott palicsi nyarat, a „bezárult szezont”, belelopva a maga búcsúzásának könnyed melankóliáját is. Hogy „a sok szép palicsi karrier”-rel együtt véget ért az ő (a jelek szerint ugyancsak „szép”) szabadkai újságírói karrierje is. Váratlanul érkezett; mint mindenhova; még váratlanabbul távozott; mint mindenünnen. Nyughatatlan volt. És szenzációéhes; a szónak nem a mára triviálissá fakult értelmében, hanem az eredeti, század eleji, friss, „modern” jelentésében, amely még Rimbaud híres, új érzületet és új költészetet teremtő verseimétől – Sensation – kapta fedezetét. Új benyomásokat, új élményeket akart. Ha már az ősi hagyománytiszteletükben értetlen szülők által – épp ezért az újnak e lázas, „bohém” és művészi hajszolásáért – kitagadott szegény fiúnak nem adatott meg a vele egyivású, egyszerre induló, más nyugtalan fiatalok (például legközelebbi barátja és társa, Kosztolányi) előtt nyitva álló világlátás, külföldi tanulmányút, a kis hazát avatta világgá; körös-körül bejárta, mintegy „beélte” a vidék városait, ahol az új szellem, a század „modern” szelleme éledezett, amelyért szerelmesen rajongott. Jelképe a nagy utak illúzióját nyújtó gőzös volt:
...Vonaton ülni... ifjan... gondtalan –
fantáziának szent szenzációja –
indítja addigi életútját összefoglaló „lírai pamfletjét”, a Nyitott könyvet 1916-ban. És mindhárom részét, hiszen mindegyik a nyugtalan távozással, az új szenzációk állításával ér véget, a vonat szinte rímként visszatérő képével fejezi be:
És éjjel már elvitte őt a gőzös...
– * –
Újra vonatra ült, mely lágyan hintáit...
– * –
s ő hátradőlt a Pullmann bársonyán...
Szabadkára Pest, Fiume, majd újra Pest, Szeged és megint Pest után érkezett. De ide, úgy látszik, a szokásosnál is nagyobb, bensőségesebb várakozással. ,.A földet megjárt férfi” (aki ugyan még sose lépte át hazája határát) a már többször megízlelt és kiköpött újságíró robotot itt különös „kedvteléssel” végezte: ezt tanúsítják emlékező szavai a Nyitott könyvben, még inkább e most először összegyűjtött hírlapírói termése a Bácskai Hírlap hasábjain, méghozzá mindenfajta hasábján, a politikai vezércikktől a Vasárnapi riporton keresztül a Napi hírekig és aktuális rigmusokig, közben gazdagodó írói munkásságából is itt közölve a javát, versek és novellák mellett nem utolsósorban Baudelaire Utazásának, a modern költészet e Magna Chartájának első magyar fordítását.
Törvényszerűnek látszik tehát – bár ettől nem kisebb az érdem, Dér Zoltáné, aki már eddig is annyit tett a Vajdaság magyar irodalmi múltjának és jelenének feltárásáért, és Zsoldos Sándoré, apám életművének újdonsült ifjú kutatójáé –, hogy csaknem háromnegyedszázad múltán éppen Szabadka fedezi föl először és teszi hozzáférhetővé Somlyó Zoltán mindeddig teljes homályban lappangó publicisztikai munkásságát. Az odatartozás okán. Hiszen, mint ahogy váratlan érkezése után közvetlenül írja, első cikkében, az alsódomborúi fatelepen felnőtt fiúcska számára az első megálmodott és megállított „nagyvilág” a közeli s mégis elérhetetlen Bácska volt,a legközelebbi nagyváros Szabadka (amely persze, ekkorra már, Pest és Nagyvárad után kisvárossá vedlik). A „ragyogó gyerekálom” tehát, mint annyiszor, mint csaknem mindig, a megvalósulásban a „színes képzeletmező”helyett a csalódás kopárabb mezejévé változik, a „sokfiatal késés” egyikévé. De a kisvárosi valóság nem kevésbé lesz izgalmas és vonzó az ifjú költó és újságíró számára, mint a „nagyvilági” vágyálom volt. A vidéki újságíró álarcában folytatott nagyvilági kalandozásainak legotthonosabb és legtermékenyebb állomása – ezt bizonyítják az itt következő írások – Szabadka lesz és marád, „hol fojtó por száll az idők szaladtán / és sűrűbbek a borok és sörök”. Mert itt egyszerre nézi a világot régi és új szemléletével, a vágyakozás és a tapasztalat egységében, „gyerekszemmel és férfiaggyal”.
Ennek a szabadkai kötetnek jogos és nagy érdeme – többek között –, hogy először leplez le, a szövegfeltárás erejével, egy irodalmi s immár irodalomtörténeti legendát. Egyikét azoknak a számosoknak, amelyek Somlyó Zoltán életét és művét még a legközelebb állók és a legmegértőbb kritikusok és barátok részéről is mindeddig kísérik és kísértik. Még költészetének hívei, sőt bízvást mondhatni, „szerelmesei” (García Lorca hirdette, hogy a költőknek nem hívekre, hanem szeretőkre van szükségük) is szinte egymástól veszik át, készen és kritikátlanul, a tetszetős, ám – itt az eleven cáfolat – oly helyt nem álló szentenciát, amely szerint Somlyó Zoltán oly elrendelten és kizárólagosan volt költő, hogy a vers egyetlen számára méltó kifejezésformáján kívül soha semmi máshoz nem nyúlt. „Költő volt, csak költő, semmi több”, írja Karinthy; „Csak verseket írt”, így Kosztolányi; „egész életében soha más nem volt, csakis költő... ő még egy cikket sem volt hajlandó megírni soha”; Füst Milán. Ha meggondoljuk, hogy ezeket a feltétlen szentenciákat legközvetlenebb barátai, legjobb ismerősei, magasztalói és védelmezői mondták róla, elképzelhetjük, milyen félreismerések és félreértések kísérték egész életében – és persze, hatottak vissza is rá. Ez az elsőül megjelenő szabadkai kötet, s nemsokára majd a teljes publicisztikájából készült válogatás, kései, de annál meglepőbb fogalmat adhat erről. Arról is, hogy nem ez az egyetlen alapvető félreértés körülötte. Csak még egyet, amire éppen a szabadkai cikkek e gyűjteménye hívta fel az én figyelmemet is. Hogy még költészetének az a sokat, ugyanennyit emlegetett végső „spontaneitása”, öntudatlansága, csupán zseniális felvillanásokra épült szikrázása se igaz. Most, e kis előszó írása közben tudatosult bennem, milyen meggondolt (vagy ösztönös, alapjában mindegy) szerkezeti elemként felel egymásra, mintláttuk, a Nyitott könyv legfőbb szemléleti tartalmát egybefoglaló vonat-motívum háromszoros visszatérése az egyes részek kádenciájaként. S még e szabadkai újságírói cikksorozat is mintha előre és eleve (a valóságban természetesen sorsa folyamatos tudatosítása által) meg volna komponálva: bevezetésként a Napi hírekben bejelentett nosztalgikus megérkezésével, s egyik utolsó közleményként a bezáruló palicsi szezont elbúcsúztató bökversben a saját búcsúzásának egy groteszk – csak a beavatottak számára szóló – rímbe foglalt nosztalgiájával,ahol utolsó (csak betűjeles) aláírását is beleépíti a szövegbe:
Palicson minden szerteomló,
nem ír róla több krokit:
(s–ó.)
S még csak annyit, hogy e kis kötet – sok egyéb mellett – tartalmazza a fiatal Somlyó Zoltán költészetfelfogásának legtömörebb foglalatát is, egy ugyancsak máig ismeretlen novellájában:
„Így van értéke a verseknek, ha beigazolódnak és magunk előtt idők múltán fehérruhás szenteknek tűnnek fel, reszkető éji látomások. Így van értéke a verseknek, és így vannak igaz versei az életnek...”
SOMLYÓ GYÖRGY
***
UTÓSZÓ
SOMLYÓ ZOLTÁN SZABADKÁN
A száz évvel ezelőtt született Somlyó Zoltánt a Nyugat-nemzedék költőjeként tartja számon az irodalomtörténet. Nem tartozott a legnagyobbak közé, egyenetlen művet hagyott maga után. Az akadémiai irodalomtörténet ötödik kötetében Komlós Aladár ezt írta róla: „Értékes vonásai ugyanis elmerültek a divatos mélabú szó-özönében, az »átkozott költő« magatartása, a bohém szegénység friss képei és az őszinte erotika a szokványos halálhangulattal keveredtek, s a Kosztolányitól átvett művészi pasztelltónusokból kiríttak a banalitások, üres sortöltelékek, pontatlan jelzők. Csak legszebb szakaszait jellemzi, amit Devecseri ír róla, hogy »hunytszemű, biztosléptű kötéltáncosként sétál a banalitás örvényei felett«.” (424.) Azt azonban Komlós is elismeri, hogy később, ahogy a szimbolizmus sejtelmességeiből kibontakozik, s élete valóságos eseményeit érleli verssé, sokszor „érzékletes, friss és művészi”. (Uo.) Ha igaz, hogy a költőt csúcsai minősítik, akkor Somlyót nagyon érdemes olvasnunk, mert vegyes termésében felejthetetlen tisztaságú darabokra bukkanunk. Kosztolányit például a Hajnali imádság tartotta fogva évtizedeken át, magunk Az ember összehúzza jól magát!... megejtő líráját hívnánk tanúskodni, ha kellene, de hivatkozhatnánk a Nyitott könyv anyegini varázsára is, mely az életrajz objektív mozzanatait szövi át olyan természetes melankóliával, bölcsességgel, s alakítja annyi remek leleménnyel, hogy a maga nemében bízvást mondható kivételesnek.
(Részlet Dér Zoltán utószavából)
A századelő magyar költészetének egyik legeredetibb, legvonzóbb alakja volt Somlyó Zoltán. Volt benne valami önveszejtő szertelenség. A bohém életforma nagy kockázatait, a hullás veszélyeit nem kerülve égett és énekelt. Szoros barátság fűzte Kosztolányihoz, akinek emlékeiben a „koldus-függetlenség”, a láz, a nem latolgató szenvedély példájaként élt. Verseit is így írta, átengedve magát az őszinteségnek, a tilalmas érzések kibeszélésére kényszerítő ihletnek. Spontaneitása, természetessége melegséggel járja át verseit. Ezekben a versekben sokszor a mi vidékünk arca, a bácskai, a szabadkai élmények öltenek alakot. Somlyó Zoltánt ugyanis erős szálak fűzték városunkhoz. Túl azon, amit számára Kosztolányi barátsága jelentett, Somlyó 1911. január 14-étől október 1-éig városunkban a Bácskai Hírlap újságírójaként dolgozott. Az a 172 cikk, melyet itt írt, a 400 lapnyi szöveg a korabeli Szabadka művelődéstörténetének része, bennük a város és a modern magyar irodalom ismerkedésének, súrlódásának érdekes dokumentumait becsülhetjük. Szerves része ez a munkásság Somlyó életművének is, a költő verseken inneni és verseken túli megnyilatkozásainak gazdag és tanulságos tárháza. Arról, hogy milyen szerepben és hogyan létezhetett 1911 táján egy modern, helyét kereső költő, ezek az írások rendkívül sok információt kínálnak. E gazdag termésnek gyűjteményünk csak a felét tartalmazza, de a szerep lényegéről talán így is árnyalatos kép áll össze belőlük. A költő fia, Somlyó György, aki könyvünk bevezetőjét írta, segít bennünket, hogy ezt a szabadkai újságírót egy teljesebb kép összefüggéseiben láthassuk.