
Szempont
Az Életjel Könyvek 40. köteteként kapja kézhez az olvasó Urbán Farikas Gábor Szempont című verseskötetét. Második könyve ez a költőnek. Az első Füstvirág címen jelent meg. A két kiadvány címe és tartalma az írónak a jó reménység és a felfedezett valóság közötti érzésvilágát érzékelteti
A két verseskötet megjelenése között eltelt időben a költő a szabadkai Városi Könyvtárban és több vajdasági helységben Sámson és vanília címen mutatta be mul-timediális művét. A szerző audiovizuális világának tükre ez a költemény. A vers, a festmény, a zene technikai eszközökkel egyszerre történő előadása és bemutatása szokatlan élményként hatott a közönségre.
Erről az alkotásáról így vall a költő: „..a túlfűtött fantázia igényével hallhatóvá akartam tenni a látnivalót és láttatni mindazt, amit hallunk. Az ember, a néző vagy hallgató dönti el, hogy az információkat a versről, a világról látta-e vagy hallotta ivagy tudatán kívül (belül) történik valami. Attól nem tartok, hogy a technika elembertelenít, ha az ember uralja a technikát. Egy audiovizuális élőadás is szerezhet szellemi izgalmakat.”
A Szempont című kötet illusztrációi is a költő alkotásai és így idézhető egykori műbírálójának, Lévay Endrének a megállapítása, hogy „a rajzok nemcsak a versek illusztrációi, hanem ugyanarról az időszakról tesznek tanúságot, mimt a versek”.
Urbán Farkas Gábor egyszerre több figyelemre érdemes alkotást végez. Verset, szatírát ír, lemez- és könyvborítót tervez, rajzol, illusztrál, fagottozik, elektronikával foglalkozik, a Városi Múzeumban fényképész. Dalszöveget is ír; több hanglemezen szerepel neve.
Vallomása: „Verseimben olyan a világ, amilyen; szorongást sugallnak, de ugyanakkor optimizmust is, mert bizakodó életfelfogás nélkül nem élhetünk. Megfogalmaztam életérzésemet a magam és az olvasók számára. Minden formarombolást tagadok és el is fogadok egyben mint eszközt.”
A kötet kéziratának véleményezői szerint metaforák könyve a Szempont. „Úgy látszik, a metaforát kedvelő szerző, ha rátalál a valódi képre, akár a jó grafikus: egyetlen vonással rajzol” – írja róla egyik recenzense, Balogh István.