
A sziklaember
Matko Vuković a szabadkai munkásmozgalom földmunkásszárnyának kiemelkedő alakja volt a két világháború között, de különösen az 1935–1941-es években. Feledhetetlen emberi és sziklaszilárd mozgalmi magatartásával érdemelte ki kortársainak elismerését.
Egészen fiatalon, már életbe indulásának éveiben fölfedezte a történelem szekerének egyetlen igazi útját a szocialista eszmék valóra váltásában. Részt vett az októberi forradalomban: vörös lovasként harcolt az ellenforradalmárok és az intervenciós seregek ellen. 1920-ban mint érett forradalmár tért haza a Szovjetunióból azzal a szilárd elhatározással, hogy itthon folytatja a szovjet földön diadalra juttatott harcot.
Matko Vuković robosztus alakja hamarosan feltűnt a JKP szervezeteiben és az osztályharcos szakszervezetekben. Minden akcióban tevékenyen részt vett, szervezte a földmunkásokat, s egyik lelkes előkészítője volt a nagy mezőgazdasági sztrájknak; vállalta az üldöztetést, s hallatlan fizikai és lelki erővel viselte el a legnehezebb megpróbáltatásokat is. Többször letartóztatták, rettenetesen megkínozták, el is ítélték. Hóhérai mindent elkövettek, hogy megtörjék, de ez egyetlen esetben sem sikerült, még Horthy hírhedt kémelhárítóinak sem. Matko Vuković a szabadkai Sárga Ház kínpadán életét áldozta a fasizmus elleni harcban.
A sziklaszilárd magatartású forradalmár immár legendás alakja ma is él a köztudatban. Küzdelmes életútjának oly gyötrelmes, s mégis megrendíthetetlen erőt tükröző szakaszai voltak, melyek drámába illőek, s oda is kívánkoznak, hogy a színpadon is megörökítsék az emberfeletti áldozatokat és hősi tetteket követelő történelmi éveket.
Gajdos Tibor A sziklaember című munkája Matko Vuković életútját vetíti elénk olyan részletek feltárásával, amelyek minden olvasó számára új élményt jelentenek. Ugyanakkor ez a kis könyv értékes forrásmunkát jelent mindazok számára, akik az elkövetkező években a szabadkai munkásmozgalom teljesebb igényű történetének megírására vállalkoznak.