
Sziromfészek
A Sziromfészek – Urbán János tizenötödik könyve – harminc gyermeknovellát tartalmaz. Az írások három idősíkot tárnak fel: az első a jövőt képviselő kisgyermekkor a maga világszemléletével, a szülők képviselte jelen és a nagyszülők képében jelenlevő múlt. Ezek az idősíkok hol egybemosódnak, hol rétegeződnek. Állandó jelenlétükben az egyik marxista társadalmi alaptörvény tárgyiasul: a tagadás tagadása. A gyermek világismerete ugyanis a szülők, nagyszülők révén nem „tabula rasa” módjára valósul meg, hanem általuk a természetet és társadalmat a maga mozgásában, fejlődésében látja, illetve láttatják vele. A gyermek így nem a tiszta, izolált fogalmakkal, jelenségekkel találkozik, hanem azok társadalmi hasznosságával vagy károsságával, a jelenségek társadalmi hátterével, a félmúlt vagy a múlt hatásával a folyamatokra. Így helyet kaphatnak a maguk természetességében a fejlődés előremutató tényezői, de ugyanakkor a gyermeki látásmódnak megfelelő bírálat is elhangzik a visszahúzó jelenségekről, viselkedésformákról, társadalmi ellentmondásokról.
Külön értéke a kötetnek, hogy egyetlen benne szereplő elbeszélés, tárca, párbeszéd sem tendenciózus, s hogy humoruk természetesen fakad a helyzetekből, beszédfordulatokból. A szerkezetükben, stílusukban és nyelvezetükben egyedi írások annyi természetességgel, könnyedséggel íródtak, hogy az olvasónak az a benyomása, mintha maguk a szereplők mesélnék el a történeteket.
Ezt a közvetlenséget nyelvi fordulatokkal, stíluselemekkel éri el Urbán János. Eszközei a köznyelv fordulatai, a népies szólások, hasonlatok. Ebben különböznek ezek a novellái azoktól az ugyancsak gyermekeknek szánt munkáitól, amelyeket hét évvel ezelőtt megjelent, Ajándék című könyvébe gyűjtött össze.