
Szülőfalum századjai
A hagyományápolás nemes feladata a falukutatás, az ősi értékek feltárása. Vidékünk sok évtizeddel ezelőtt megkezdett alaposabb történelmi feldolgozása immár nélkülözhetetlen, hiszen a társadalmi változások, de még inkább az újabb vizsgálatok eredményei ösztönzésül szolgálnak a jelentősebb hazai és külföldi levéltárak felkeresésére is.
Dudás Antal kupuszinai festőművész – a szülőfaluja iránti mérhetetlen vonzódása, szeretete és ragaszkodása jeléül – sokévi kutatómunkával újabb adatokkal derített fényt e nyugat-bácskai hagyományőrző helység gazdag történelmi múltjára. A Szülőfalum századjai című munkáját nem szokványos módon, nem történészi módszerességgel építette fel és írta meg, hanem a művész szenvedélyességével, aki – miután szülőföldjén járva felelevenednek benne gyermekkori élményei – merész, de határozott ecsetvonásokkal felvázolja a benne évtizedek óta élő képet. Eközben azonban nem feledkezik meg arról, hogy egy ilyen mű szerzőjének kötelessége ragaszkodni a feltárt tényékhez, ha azok hitelességéhez nem fér kétség.
Dolgozatában főként a XVIII. század Kupuszinájával foglalkozik: alapításával, a lakosság letelepedésével, sokszínűségével, de a név-, nyelv- és néprajztudomány területéről is közöl számos új adatot. Nyilvánvalóan azzal a szándékkal, hogy mindazt, amit sok-sok évi kutatómunka során összegyűjtött, megismertesse a nyilvánossággal. Így például szól a Duna medrének megváltoztatásáról, a falu eddig ismeretlen neveiről, a budapesti és bécsi levéltárakból előkerült lakosságösszeírás újabb vonatkozásairól, a mindmáig hozzáférhetetlen térképek tanulságairól.
E könyv elsősorban azoknak az érdeklődésére tarthat számot, akiket érdekelnek Kupuszina alapításának körülményei, a környéken található földrajzi nevek eredete és jelentése, lakosságának származása és összetétele. A szerző azonban – ezen túlmenően – tüzetesen elemzi az összeírások gazdag névanyagát, s ezzel a vajdasági történeti névtudományi kutatásokat is gazdagítja. Azt ugyan neki sem sikerült megnyugtatóan megmagyaráznia, honnan származik a Kupuszina és a Kupuczin elnevezés, de azt igen, honnan települtek erre a vidékre a falu egykori lakói. Ez azért fontos, mert értékes néprajzi vonatkozású következtetések vonhatók le belőle.
A kötet külön értékét jelentik a Függelékben található dokumentumok, mert valamenynyi a falu kialakulásának első éveiből, évtizedeiből származik, tehát kétszáz-kétszázötven évvel ezelőtt keletkezett. Ilyen a letelepedésre felszólító toborzó, az első plébános és oskolamester szerződtetése, az úrbéri szerződés megváltása és megváltoztatása, valamint az első kupuszinai házassági anyakönyv adatainak összesítése. A szakmabeli számára mindegyik kivételes jelentőségű, akárcsak a többi, először itt publikált adat. Ezért is reméli joggal a szerző, hogy könyve hozzájárul azoknak a kérdéseknek a megválaszolásához, amelyekre a kutatók immár egy évszázada próbálnak meg feleletet adni.
A Szülőfalum századjai nem monográfia, nem a teljesség igényével készült összefoglaló, csupán – ahogyan azt az alcíme is mondja – adalékokat nyújt Kupuszina alapításához és telepítéséhez, de ennek ellenére értékes kézikönyv, amelyet hasznosan forgathat mindenki, aki érdeklődik Bácska nyugati részének, azon belül pedig a nyelvjárásáról messzi földön ismert, viharos múltra visszatekintő falu története iránt.