
Szülőföld és költője
ELŐSZÓ
Szerencsés pillanatban szerveződhettek kötetté ezek az írások, tanulmányok: Kosztolányi születésének századik évfordulóján. Olyan helyzetben, amikor ünneplésre és megértésre hangolt olvasókra lehet számítani, amikor nem kell a mű védelmezésének kisszerű műveleteivel vesződni. Arra figyelhetünk, ami földerítetlen, amiről úgy hisszük, van mondanivalónk. Utóéletének ezzel az új periódusával voltaképpen a róla való gondolkodás szabadságának ideje kezdődik el. S ez azt jelentheti, hogy becsülhető minden értéke, s mérhető bármilyen szigorral minden gyöngesége. Így kívánta ezt maga is, az élet cinkosának vallotta magát, s ehhez szabta mértékét is:
Csak a bátor, büszke, az kell nekem, ő kell,
őt szeretem, ki érzi a földet,
tapintja merészen a görcsös, a szörnyű
Medúza-valóság kő-iszonyatját,
s szól: „ez van”, „ez nincsen”,
„ez itt az igazság”, „ez itt a hamisság”,
s végül odadobja férgeknek a testét.
Mintha tudta volna, hogy műve megállhat majd az igazmondás minden szigorával szemben is. Valójában nem ez volt a gondja, csak a hűség önmagához, s ezt a „csak”-ot nem érezhette soha lefokozónak, behatárolónak, mert egyéniségének lényegéhez tartozott a sokarcúság, a vibráló elevenség. Ezért kimeríthetelten életműve is, meglepetések forrása, állandó kihívás és jutalmazó reveláció.
Sajnos sok időnek kellett eltelnie, amíg a körülötte támasztott ködből a maga valós arányaiban és tiszta rejtelmeivel kibontakozhatott. Ezt a kibontakozást szinte egymagában vitte véghez, mint egy el nem iszaposítható folyó ért ki a kultúra nagy tisztásaira. S most már nézheti benne arcát mindenki, akinek emberi ábrázata van.
A kép nem ötletszerűen merül föl bennünk. Sokasodnak a mű fölé hajló arcok, sokasodik a szemekben a ráismerés öröme, döbbenete. A történelmi csalódások, megrázkódtatások az emberi nem esendőségeinek kifeslő tünetei, a halállal való találkozások gyakorisága megérlelte bennünk a helyzetünkkel való illúziótlan szembenézés készségét, káprázatai iránt pedig csak sóvárgóbb lett a szomjúságunk.
Fölfedte értelmét Kosztolányi poétikája is: a homo aesteticus érveiben a művészet autonómiájáért küzdő alkotók ismernek saját érdekeikre. Játékosságában a súlyaival mérkőző szellem csodálhatja a győzelem lehetőségét, ámulásai megszégyenítik a fásulásra hajlót, találékonysága a robottól iszonyodónak ad biztatást. Hatása a mai magyar irodalmat teljes szélességében és mélységében átjárja: Vas Istvántól Csoóri Sándoron és Brasnyó Istvánon át Esterházy Péterig.
A rokonság, mely a jugoszláviai magyar irodalmat hozzá fűzi, része ennek a sokágú kapcsolatnak, de egyben-másban szorosabb, bensőségesebb is. Ha valaki szabadkai, s költészetértő emberek között forog, gyakran tapasztalja, hogy a város nevének hallatán fény villan a szemekben, mintha egy régi-régi ismeretség emlékképeit hívná elő a város nevének puszta említése. Aztán kiderül, hogy az ismeretségnek Kosztolányi a forrása. Általa létesült rejtelmes kapcsolat Szabadka és sok-sok ember között, ő a mi nem hivatalos nagykövetünk immár nemcsak a magyar nyelvterületen. Szerencsésebb képviseletet elképzelni is nehéz: romolhatatlan értékké alkotva adta tovább a világnak, amit ettől a várostól kapott. Amit a hirtelen nagyvárossá növő Szabadka századunk legelején magából kiforrhatott, legteljesebben a Kosztolányi-mű őrzi. Ő is úgy tudta, s vallotta, hogy élete elhatározó élményeit itt élte meg, Szabadkán, alkotásainak ez az élményréteg a leggazdagabb forrása.
S így tudta ezt a Kosztolányi-irodalom is: a Kosztolányi-jelenség titkát elsősorban Szabadkán kell keresni. Keressük mi is már jó ideje, csöndben, sokáig elszigetelten, s jobbára ismeretlen adatok, művek közlésére szorítkozva. Pedig ez a munka nem folyhat zárt körben, hiszen amit Kosztolányi alkotott, ami vele itt történt, sokakat érdekel. Tapasztaltuk is, hogy ha késéssel is, de a Kosztolányi-irodalom észrevette és értékesítette azt, amivel a hézagok kitöltéséhez mi itt hozzájárulhattunk.
Önelégültek nem lehetünk, de úgy érezzük: eddig is inspirált, emelt bennünket ez a szerep. Egy nagyarányú, gazdag életmű vonatkozásrendszerébe kapcsolt bennünket, önismeretre, mértékre nevelt. Ha ennek során mi is hozzásegíthettünk élet és mű tájainak jobb megismeréséhez, nem érdemiként, munkánk értelmének bizonyságaként szeretnénk hasznosítani.
E könyv szerzője legmagánosabb buzgólkodása idején is érezte, hogy van értelme ennek a szabadkai munkálkodásnak. Pedig jó ideig inkább magánszorgalomból tette ezt, hiszen köztudott, hogy a hagyománykutatás nem mindig számított korszerű törekvésnek. Ember és világ teljes érvényű szembesülésében sokan szigetelő közegnek érezték a bennünket övező valóságot, visszahúzó erőnek a szülőföld vonzását. S mert nem tartozom a vakmerő emberek közé, magam is némi szorongással lestem az itthoni táj, az itteni emberek életjeleit, örültem, ha elnézték múltat fürkésző szenvedélyemet, s bírálataimban is csak szelíden, támadó él nélkül mertem számon kérni: ráismerhet-e a műben önmagára a vajdasági ember? Becsesebb honoráriumot elképzelni sem tudtam, mint hogy ma már intézményeink sürgetik és támogatják a hagyományőrzés munkáját, s hogy a valóságos emberi gondok, az egyszerű ember által is átélhető érzések hiteles kifejezése szorongás nélkül avatható esztétikai normává.
Kosztolányi-kutatásaim eredményét előbb, húsz évvel ezelőtt, a Mostoha és egyéb kiadatlan művek című gyűjteményben tettem közzé. Ezt követte 1970-ben Az első műhely és a Fecskelány, a Negyvennégy levél (1972) és az Ikercsillagok (1980). A Szülőföld és költője azokat az írásaimat, tanulmányaimat tartalmazza, amelyeket az Ikercsillagok óta írtam, vagy előbb, de amelyek jellegük miatt abba nem kerültek be. A könyv törzsét ezúttal is a költő és szülővárosa kapcsolatát föltáró munkák alkotják. A többiek a mű utóéletének mai alakulását követik, mérlegelik azzal a céllal, hogy a mű életének tágasabb és szabadkai színterei, eseményei között termékeny viszony létesülhessen.
Dér Zoltán, ismert hagyománykutatónk, a Kosztolányi-életmű szakavatott ismerője legújabb könyvében, a Szülőföld és költője című, lényegre összpontosító válogatásában – akárcsak előző művében, az öt évvel ezelőtt megjelent Ikercsillagokban – Szabadka és Kosztolányi Dezső költészetének termékenyítő kapcsolatát járja körül. Mégpedig szerencsés pillanatban: az író születésének századik és halálának közelgő ötvenedik évfordulója tájékán. Akkor, amikor itthon is, Magyarországon is megélénkült az érdeklődés a szabadkai születésű nagy költő hatalmas életműve iránt. „Sajnos sok időnek kellett eltelnie, amíg a körülötte támasztott ködből a maga valós arányaiban és tiszta rejtelmeivel kibontakozhatott” – írja a szerző. Tudjuk jól: Dér Zoltán egész ténykedésével, írásaival és szenvedélyes kutatásaival hathatósan járult hozzá ehhez a kibontakozáshoz. Soha nem feledkezve meg róla, hogy a Kosztolányi-jelenség titkát – az igazi hőforrásokat – elsősorban itthon, Szabadkán kell keresnie. Eredményei egyértelműen cáfolni látszanak azoknak a véleményét, akik időszerűtlennek és „művészietlennek” tekintik a hagyomány- és valóságkutatást, visszahúzó koloncnak a szülőföld vonzását.
„Ha valaki szabadkai, s költészetértő emberek között forog – olvashatjuk az előszóban –, gyakran tapasztalja, hogy a város nevének hallatán fény villan a szemekben, mintha egy régi-régi ismeretség emlékképeit hívná elő a város nevének puszta említése. Azután kiderül, hogy az ismeretségnek Kosztolányi a forrása. Általa létesült rejtelmes kapcsolat Szabadka és sok-sok ember között, ő a mi nem hivatalos nagykövetünk immár nemcsak a magyar nyelvterületen. Szerencsésebb képviseletet elképzelni is nehéz: romolhatatlan értékké alkotva adta tovább a világnak, amit ettől a várostól kapott.
A most kötetbe gyűjtött tanulmányok, esszék, kritikák, interjúk lapokban és folyóiratokban jelentek meg eddig, közkinccsé, a Kosztolányi-irodalomban eligazodni kívánó olvasó számára igazán hasznos útmutatóul azonban csak így, egymás mellé sorakoztatva válhatnak.
A kötet felépítésén jól fölismerhető a tudatos rendszerező elv: Dér Zoltán az első fejezetbe az életművel foglalkozó nagy lélegzetű tanulmányokat sorolta, a másodikba az egyes köteteket boncolgató kisebb esszéket, kritikákat, elemzéseket, a harmadikba a költő utóéletéről szóló írásait, a negyedikbe pedig – mintegy lezárásként – a Kosztolányiról valló interjúkat. A négy tömb így szervesen egymásba kapcsolódva erőteljesen villantja fel a szabadkai gyermekkor és a belőle táplálkozó nagy versek, novellák, regények mélyebb összefüggéseit, s jelentős mértékben gazdagítja eddigi Kosztolányi-képünket.
DUDÁS KÁROLY