
Túliratok
Próteuszi játék
A túliratot irodalmi műfajkísérletként 2006-ban a zEtna webmagazin népszerűsítette meghívott kortárs költői segítségével (http://www.zetna.org/zek/folyoiratok/104). Az egyetlen verset több szerző által újragondoló poétikai játék módszerét Tóbiás Krisztián megfordította, ő egyedül egészítette ki, látta el pótlásokkal, duzzasztotta föl, értékelte újra több szerző költői művét. Ezen szándéka olyannyira sikerült, hogy az eredeti szövegsorok nem váltak vendégszöveggé költeményeiben, hanem tökéletesen integrálódtak Tóbiás költői világába és poétikájába. Úgy tűnik, mintha nem is ő folytatna próteuszi játékot, hanem a versekbe idézett szerzők öltenék fel az őket megidéző költő álarcát és idomítanák soraikat Tóbiás verseihez. Egyebek közt e megfordított poétikai játék hozadéka a tökéletesen egymáshoz illeszkedő verssorok és a köztük megképződő harmonizált logikai kapcsolat, ami révén voltaképpen két műalkotás gazdagítja egymást, és a forrásszövegeket magába olvasztó költői megszólalás új poétikai minőséget alkot.
A költői beszéd alaphangját az első túlirat, legismertebb keresztény imánk, a Miatyánk gazdag kiegészítése adja meg. Az etikai, morális, mindenekfölött emberi kérdések körüljárása a következő versekben is hangsúlyos. A költő több évszázad magyar költészetéből választott alapszövegeket, és azokat egytől egyig a jelenkor embere által a világról, létről, emberi habitusról alkotott világ képpel felelteti meg. Ezen eljárás mentén kerül napvilágra az akár évszázadokkal korábban keletkezett költészeti alkotások időszerűsége, mindenkori időtálló mivolta, és bármennyire különösen hangzik: modernsége. Tóbiás Krisztián a versolvasás hermeneutikájából teremtett poétikai alapvetést, mondhatnánk, versolvasó gyakorlatát, interpretációs készségét lombosította alkotómódszerré.
A költői játékból kibontakoztatott versteremtés véresen komoly poétikai gyakorlattá terebélyesedett a Túliratok szerzőjénél, aki hol frivol, hol profán, de leginkább ironikus a költeményekben megfogalmazott morális tartalmak és a jelen realitásának szembesítése során.
Fekete J. József