
Városok... Falvak...
ELŐSZÓ
A Jugoszláviai Magyar Újság cikkpályázatának terméséből jött létre ez a könyv és ebből a körülményből meritek felhatalmazást arra, hogy előszót írjak hozzá.
Amikor mint lapszerkesztő a pályázatot kiírtam, azzal a felhívással, hogy a községek és városok intelligenciájából minél többen vállalkozzanak lakóhelyük történelmi, társadalmi, szociális, gazdasági, etnográfiai és egyéb adatainak felkutatására s kidolgozására, egy kulturterület monográfiájának körvonalai kápráztak a szemem előtt. Nem áltattam magam azzal a merész reménnyel, hogy a pályázat kemencéjéből ennek a monográfiának valamennyi téglája ki fog kerülni, de bíztam a kezdeményezés alapgondolatának helyességében és bizalmamat igazolják a pályaművek, amelyeket ez a könyv magában foglal. Az újságírói iniciativa vezetőeszméje az volt, hogy meg kell végre indítani a kulturhistóriai munkának azt a folyamatát, amelynek hullámverése rátereli a hivatottak figyelmét és ambicióját a megvalósítható közművelődési célokra. Egy apriorisztikus elhatározás valamely nagyobb terület monográfiájának megírására igen sok nehézségbe ütközik. Elsősorban hiányzanak a végrehajtáshoz szükséges anyagi eszközök, de nélkülözzük azokat az egyéb invitékokat is, amelyek egy ilyen terv kiérlelődését előmozdíthatnák. Mindezeket a hiányokat legalább részben pótolni kivánta a Jugoszláviai Magyar Újság olyan mordon, hogy egyrészt dijak kitűzésével, másrészt hasábjainak megnyitásával az egyes helységek különböző sajátosságainak ismertetésére közvetlen ösztönzést adott
Abban a vezércikkemben, amellyel a pályázat kitűzését bejelentettem, a kialakuló uj laptipus jellegét a konstruktív szenzációk rendszerének neveztem és többek között a következőket irtam.
– A hírszolgálaton kivül semmi más missziót nem teljesítő úgynevezett riportlap a változott viszonyok miatt a múlt emlékei közé tolódik és előtérbe nyomul az a szerkesztési elgondolás, amely a szenzáció kritériumait minél hathatósabb kulturteljesitményekben ismeri fel.
– Nem .tartozik az újságírás körébe vidékek monográfiájának összeállítása, geográfiai, etnográfiai, történelmi, társadalmi, gazdasági és kulturális adatainak gyűjtése, azonban ilyen irányú tevékenységre impulzusokat adhat, sőt hasábjain teret is nyithat olyan módon, hogy tudományos horderejű problémák a lapszerűség révén érdeklődést keltenek és vonzóerőt nyernek.
– Abbót a visszhangból, amelyet a pályázat meghirdetése az illetékes kulturtényezők körében keltett és abból a népszerűségből, amelyet a hónapokon át közölt cikksorozat kivívott, bizvást megállapíthatom, hogy a monográfiai adalékokat tartalmazó rovattal sikerült, a zsurnalisztikai és kulturtörténeti szempontokat összeegyeztetnem. Ha pedig ennek a könyvnek egyes fejezeteit áttekintem, akkor, ha nem is találom meg azt az összekötő fonalat, amely a részeket egységbe fűzhetné, – ilyen az adott körülmények között nem is szövődhet ki – de olyan értékekre bukkanok, amelyek idővel összetevői lehetnek a célbavett eredménynek. Szuboticáról, Noviszádról, Szomborról, Becskerekről, Kikindáról, Pancsevóról, Vrsacról, Debeljácsáról, Bácskatopoláról, Csantavirről, Sztara- és Novakanizsáról, Bezdánról, Telecskáról, Adáról, Mólról az aldunai csángó településről olyan leírásokat gyümölcsözött a pályázatunk, hogy érdemes volt azokat átmenteni a könyvnek az újságnál tartósabb életébe.
Ami a felsorakoztatott adatok tudományos megbízhatóságát illeti, annak eldöntésére majd akkor kerül a sor, ha a monográfiái szerkesztés ideje elérkezik. Ezidő- szerint még nincs helye egy ilyen mikroszkopikus vizsgálatnak, amelynek lefolytatására sem az újságírói sem a szépirodalmi könyvtár szerkesztője nem érezheti magát hivatva. Tény azonban, hogy a könyv sok érdekes utánajárásra és kibővítésre méltó adatot halmoz fel a kutató és rendező kéznek, minthogy a rapszodok az eljövendő Homérosz számára énekeltek. Vannak azonkívül a könyvnek olyan lapjai, amelyek a művészi forma szépségeivel s hatnak. Általában a kötetté rendezett cikkek élvezetes olvasmányt nyújtanak.
Meggyőződésem, hogy a Jugoszláviai Magyar Könyvtár a maga rendeltetése keretei között nagy kulturális szolgálatot tett, amikor a Jugoszláviai Magyar Újság monografisztikus darabjait könyvalakban kiadta.
Szubotica, 1933 december 12.
Bródy Mihály