
Virágfakadás
ELŐSZÓ
A színpadi játék és éneklés iránti polgáriasultabb igényt vidékünkön is az ekhós szekereiken városról városra, faluról falura járó színésztruppok, vándortársulatok teremtették meg. A 19. századi magyar nemzeti színjátszásnak valójában ez volt az alapja, mert a kőszínházakért folytatott küzdelem igazából csak a század második felében hozott tartós eredményeket, persze akkor is inkább a megyeközpontokban, nagyobb városokban. A fejlődést nemcsak a gazdasági elmaradottság, hanem az 1848/49-es szabadságharc leverését követő önkényuralom is gátolta, aminek következtében a cenzúra gyakran tiltotta ki a magyar beszédet a világot jelentő deszkákról. Ez a helyzet azonban 1867, vagyis az osztrák–magyar kiegyezés után gyökeresen megváltozott. Az immáron önálló magyar kultúrpolitika rendezni igyekezett a magyar színjátszás ügyét. Több fontos, a színészek egzisztenciális helyzetén jobbítani akaró rendeletet alkottak, ugyanakkor országszerte úgynevezett színi kerületeket hoztak létre, hogy legalább valamennyire mérsékelni tudják a vándortársulatok közötti áldatlan kenyérharcot és az abból fakadó anarchiát.
Vándorszínészek a Bánságot és a Bácskát is szép számmal látogatták, tulajdonképpen egészen az első világháborúig. A legtöbb trupp bizonyára Temerinben is megfordult, ezt teljes bizonyossággal azonban csak háromról állíthajuk: 1886 augusztus–szeptemberében Gáspár Jenő (1843–1905), 1894 május–júniusában Aranyossy Gyula, 1912 októberében pedig Rajcsányi István színigazgató csapata üti le itt a sátorfáját.
Lényegében ezekben az évtizedekben erősödött meg a műkedvelő (ma úgy mondanánk, amatőr) színjátszás iránti szélesebb körű vonzalom is, amely a helyi igényeket hamarosan tartósan kívánta biztosítani, s azt nem kizárólag a hivatásos vándortruppoktól várta. Minden bizonnyal ennek hatására bontakozott ki az a kezdeményezés, melynek, mint minden újnak, ezúttal is a fiatalok voltak a szószólói, s amelynek eredménye először a dalárda, később pedig a műkedvelő színjátszók csoportjának létrehozása lett. Mindkét szerveződés támogatóként az iparosok egyesületét tudhatta maga mögött, de a korabeli fellépők – sajnos csak részben ismert – névsora alapján megállapíthatjuk, hogy a fiatal kereskedőkön, iparosokon kívül más társadalmi rétegekből (földművelők, munkások) is toboroztak tagokat. Mai szemmel nézve már-már irigylésre méltó, hogy milyen felelősségteljesen, elkötelezetten, és korabeli létszámukhoz képest nagy arányban vettek részt a munkában helyi értelmiségiek, hivatalnokok, de főleg a nyelvhez, színjátszáshoz, zenéhez értő tanítók! Közülük külön ki kell emelni Balázs Árpádot, a későbbi hírneves festőt, aki ekkoriban Temerinben tanítóskodik, s szereplőként egy Szigligeti-darabban is babérokat arat. De megemlíthetjük a századelő két ifjú költőjét, Papik Miksát és Kováts Antalt is annak bizonyítékaként, hogy a helyi művelődés milyen fontos szerepet játszott a polgárosodó Temerin életében. Egyébként a színjátszás iránti szeretetet már az iskolákban igyekeztek kialakítani az akkori nevelők. Épp Kováts az, aki a vidék egyik legfontosabb orgánumában, a Bácsmegyében 1908. decemberében a temerini iskolanővérek által szervezett sikeres gyermekműsorról és vígjátékról (címe: Egy csésze kávé) számol be, eszmefuttatásában többek között a kor jelentős gondolkodójára, Alexander Bernátra hivatkozva eközben...
A trianoni impériumváltozás ezen a téren is visszavetette az ígéretes fejlődést, de – éppen a korábbi évtizedek színvonalas munkájának köszönhetően – mind az iparos színjátszók csoportja (a helyi művelődés „szomszédvárával” a TTC-vel később hol rivalizálva, hol együttműködve), mind a dalárda az első kedvező alkalommal talpra tudott állni, maga köré vonva a magyar szereplők és énekesek mellett több fiatal német és zsidó származású tehetséget, sőt, a színjátszás iránt érdeklődő pár szerbet is, miközben működése tartalmában és nyelvében végig megőrizte magyar jellegét és elkötelezettségét.
Ádám István, aki érdeklődő, lelkes polgárból vált egyre eredményesebb autodidakta kutatóvá, ennek a jórészt mára már feledésbe merült világnak az adatait gyűjtötte össze és rendezte fontos helyi művelődéstörténeti kismonográfiává, folytatva ezzel mind kiterjedtebb hely történészi tevékenységét. Reméljük, példája másokat is hasonló tettekre ösztönöz.
CSORBA Béla