
Szabadkai sajtó (1848–1919)
Szellemi életünk múltiának felmérésében az utóbbi eszendőkben nem egy olyan munka hagyta el a sajtót, amely az eddig alig ismert, vagy teljesen ismeretlen tevékenységek eredményeit tárta fel. Ezekből a művekből kiderül, hogy a háborúk és hódoltságok során több évszázadon ét pusztított és nem egyszer tövig lerombolt városnak, Szabadkának olyan kivételes értékű szellemi múltja van, amely éppen tragikus történelmi útja folytán rapszodíkus és a maga nemében egyedülálló fejezeteket tartalmaz.
Ezeknek az értékes fejezeteknek ké temlékőrzője van: a városi levéltár és Szabadka város sajtójának története.
Kolozsi Tibor több éven át végzett kitartó kutatómunkája során fedezte fel a rendkívüli értékű forrást: a szabadkai sajtó történetének eredőit. Hiszen eleddig csak a századforduló és a huszadik század napilapjait, hetilapjait, közlönyeit és folyóiratait ismertük, de a távolabbi múltba senki sem tekintett vissza, mintha a múlt század első felében – a forradalmas évek idején – itt nem történt volna olyan kezdeményezés, amely egy lap vagy közlöny megindításával egyszerre megindította volna a politikai, a társadalmi, a szellemi élet erjedését ebben a homokvidéki városban.
Pár éves gyűjtőmunkája során rengeteg adatot és anyagot gyűjtött össze, és hihetetlen szorgalmú munkájának köszönhető, hogy könyvében csaknem százötven kéziratos, nyomtatott napilapról, folyóiratról, társadalmi-politikai kiadványról, irodalmi és egyházi újságról ad alapos áttekintést. Ezek a lapok legnagyobb részt szerbhorvát és magyar nyelven jelentek meg. Értékes kötetében minden egyes kiadvány életrajzi adatai is megtalálhatók: az olvasó megismerkedhet a lapok jellegével, szerkesztőivel, munkatársaival és azokkal a témakörökkel, amelyek több mint száz esztendővel ezelőtt városunk társadalmát foglalkoztatták.
Külön értéke ennek a gyűjteményes kötetnek, hogy a ma Jugoszláviában és külföldön fellelhető régi szabadkai újságok első oldaláról több mint száz fényképfelvételt közöl, s hogy mellékletében – tizenhat egyéb dokumentum mellett – negyvenegynéhány újságíró arcképével találkozhatunk.
Kolozsi Tibor terjedelmes kutatómunkájának igazi értéke ma még fel sem mérhető, de hisszük, hogy megjelenése után új megvilágításba helyezi Szabadka társadalmi, politikai, kulturális életét, s olyan termékenyítően hat, hogy kötete nyomán újabb és újabb művek születnek.